Co oferuje najnowsza gazetka z Dino?
12 września 2024Dino to jedna z najbardziej popularnych sieci marketów w Polsce. Jeśli kiedykolwiek przeglądaliście najnowszą gazetkę z Dino, wiecie, że zawsze można tam znaleźć wiele interesujących...
Wrzosy prawdziwie królują wśród jesiennych roślin rosnących czy to na torfowiskach, łąkach czy skajach lasów, jak również w naszych ogrodach i domach. Rośliny te są również bohaterami wielu legend i podań pochodzących z Wysp Brytyjskich. W naszym kraju docenia się je szczególnie ze względu na łatwość uprawy oraz niezwykłą gamę kolorystyczną, którą można dowolnie łączyć tworząc piękne pastelowe kompozycje.
Wrzosy są chętnie wybierane przez miłośników roślin, gdyż ich sadzonki są stosunkowo tanie, a przy dobrej pielęgnacji będą mogły cieszyć nasze oczy nawet kilkanaście lat. Żyjąc w odpowiednim podłożu nie potrzebują częstego podlewania i zbyt wiele uwagi. Dzięki niewielkiemu nakładowi pracy, będziemy mogli się za to cieszyć nie tylko pięknie kwitnącymi roślinami, ale również pozwoli nam to podziwiać pracę pszczół, które zbierają z kwiatów składniki do produkcji miodu oraz całą gamę innych owadów, które dobrze czują się we wrzosowym ekosystemie. To więc rośliny, które niewielkim nakładem pozwolą cieszyć się kwitnącymi rabatkami. Wrzosy są owadopylne i powstaje z nich miód, ceniony ze względu. Sadząc w swoim ogrodzie kilka odmian wrzosów, które będą różnić się zarówno kolorem kwiatów jak i porą kwitnięcia, wrzosowy kobierzec będzie ozdoba ogrodu przez całą jesień.
W sprzedaży najczęściej można dostać wrzosy już zakwitnięte, czyli 2-letnie. Choć wrzosy można sadzić cały rok (oprócz zimy), kupując sadzonkę jesienią, np. we wrześniu, najlepiej od razu przesadzić ją do ziemi ogrodowej. Kupując donicę z kwitnącą sadzonką, można od razu wsadzić ją do ziemi w ogrodzie, gdyż właśnie na wrzesień przypada najlepszy moment. Wrzosy lubią stanowiska nasłonecznione, warto zasadzić w takim miejscu ok 10 sadzonek z 20 cm odstępami. Należy wsadzać je do ziemi tak głęboko, by ziemia dotykała dolnych gałązek, a następnie posypać ją rozdrobnioną korą sosny w celu ochrony korzeni przed wysychaniem i przemarznięciem.
Wrzosy najlepiej czują się w podłożach o pH 3,5-5, raczej luźnych i przepuszczalnych, dlatego warto wykonać drenaż, aby nie było w niej zastoju wody. Podłoże takie powinno składać się z ziemi ogrodowej wymieszanej z kwaśnym torfem i sfermentowaną sosnową korą. Należy w okresie wegetacji kontrolować pH gleby i w razie potrzeby zakwasić ją, jednak pamiętając o tym, że wrzosy nie lubią częstego nawożenia. Wrzosy powinno podlewać się rzadko, ale obficie, której nadmiar w dobrze przygotowanej glebie będzie swobodnie drenowany. Choć wrzosy są roślinami mrozoodpornymi, na zimę lepiej okryć je gałęziami iglaków. Przycinanie gałązek warto przeprowadzić natomiast wiosną, zostawiając zdrewniałe części rośliny. Należy pamiętać również o tym, że w naturze wrzosy żyją w symbiozie z grzybnią w glebie, dlatego, aby lepiej rosły i ładnie się rozkrzewiały, warto zaszczepić je strzępkami grzybni.
Aby ogród lub balkon był pięknie ukwiecony przez cały rok, najlepiej łączyć ulubione rośliny z innymi, kwitnącymi w innym czasie. Wrzosy często zestawia się z podobnymi do nich wrzoścami, lub azaliami, które kwitną wiosną. Równie ciekawie będą one wyglądać w towarzystwie ozdobnych traw, najlepiej wolno rosnących.